úterý 24. listopadu 2015

Londýn za jeden den - letenky, ubytování | Travelling

Minule jsme se podívali na hlavní památky Londýna, které stojí určitě za vidění, jdou obejít pěšky a navíc za docela slušnou dobu (článek zde). A dneska poodhalím pravdu, na kolik asi tak vyjde.


Letenky se dají koupit z ČR za velice slušnou cenu, a to díky nízko nákladovým leteckým společnostem (Ryanair, Wizzair). My kupovaly letenky 4 měsíce dopředu, a vyšly nás na 1 100,- (zpáteční letenka) na letiště Stansted. Tipy, kde sehnat levné letenky, popřípadě kde si to hlídat najdete v článku u Káji z FPT tady. Cesta na letiště nás vyšla na 40,- z Ostravy na Mošnov, bez přestupu (za to s prodlevou 4 hodin, to nechceš). Transfer ze Stanstedu do centra Londýna nás opět vyšly díky hlídání fb stránek (které jsou uvedeny v Kájině článku) na 1£ za jednu cestu. Normálně se dají sehnat lístky v rozmezí 6-8£ za jednu cestu (ať už autobusy nebo vlakem).

Další kapitolou naší cesty bylo ubytování. Díky Kamush (blog zde), jsem se dozvěděla o Couchsurfingu. Jedná se vlastně o takové výměnné pobyty. Vy si na základě recenzí vybíráte hostitele, u kterých by jste chtěli přebývat, a na oplátku jste zase vy hostitelem (pro kohokoliv, kdo jede do vašeho města). Kdokoliv může váš požadavek na ubytování odmítnout, stejně tak vy můžete odmítnout jakéhokoliv hosta (ať už se vám nepozdává, nebo zrovna nejste doma, nemáte náladu,...). Číst recenze je vždy dobrá volba. Dozvíte se tak, jestli je váš hostitel bezpečný (kolik má koček, jestli se u něj doma kouří, atd.).


Po našich patáliích s blouděním jsme byly rády, že jsme alespoň hostitele vychytaly na jedničku (na jedničku s hvězdičkou!). Náš hostitel bydlel v klasickém anglickém domečku, kde obýval se spolubydlícím horní patro. A my dostaly k "pronájmu" celý pokoj, s gaučem a matrací. K dispozici jsme měly koupelnu, ale i kuchyň.

Hostitel byl milý kluk, který procestoval velkou část světa (s tím, že byl většinou ubytovaný couchsurfery) a taky jej spoustu couchsurferů navštivilo. Na couchsurfing byl připravený - měl nachystaný seznam památek, které za to stojí, mapky Londýna, karty na mhd, simkartu, a dokonce i klíče od bytu - tohle nebývá standardem. Normálně to funguje tak, že couchsurfer je závislý na tom, kdy se hostitel vrací domů, a dle toho se domlouvají.

Bývá zvykem hostitelům něco přivézt, nejlépe něco, co souvisí s vaší zemí (magnetek, nějaký suvenýr vaší země, alkohol, čokoládu...). My samozřejmě dodržujeme tradice, a proto jsme dovezly Becherovku a piva (tzn: ubytování na osobu a dva dny = 200,-).

Docela velkou položkou se ukázalo být cestování po Londýně. Pokud nevlastníte Oyster card (kde si nahráváte peníze a potom jí platíte levnější jízdné), můžete si koupit papírové jízdenky (nedoporučuji, až 2x dražší než Oyster card nebo contactless card) a nebo použít svou contactless card od své banky (pokud máte povoleny platby kartou v zahraničí - Mastercard, Maestrocard, Visa,...).

Nemusíte se nikde registrovat - stačí přiložit bezkontaktní kartu na terminál v metru (bus, vlaku, tramvaji) a to stejné i při výstupu. Na účtu se vám zablokuje částka 1£, a po pár dnech, kdy se cesta zaúčtuje se vám strhne celá částka za cestu. Ceny se liší dle zón - čím blíže k centru, tím dražší jízda. My tam tak za 4 jízdy nechaly okolo 400 - 500 Kč, čímž se částka probojovala stala druhou nejdražší položkou našeho výletu.

Suma sumárum:
1100,- letenka
200,- ubytko
transfer z/na letiště (čr/uk) 200,-
cestování po londýně 500,-
= 2000,-

+ jídlo, peníze na památky (spousta jich je zdarma, vč. muzeí), a peníze na útratu.

Na závěr fotka autobusové zastávky:

Připadá vám být v pořádku? Nejenže angličané jezdí naopak, ale staví i zastávky naopak :D

Snad bude článek užitečný ;-) Máte nějaké tipy na levné cestování? 

3 komentáře:

 1. Myslím, že částka za takový výlet je naprosto v pořádku a ještě bych řekla, že docela mírná :)
  Já měla stejně jako vy, že ubytování bylo free .. jinak by se to asi třeba o 3 000,- navýšilo, že jo? A dík za tip na couchsurfing - byly jste fakt spokojené? Nabízíš někomu taky bydlení? Ségra v NYC narazila takhle přes airbnb na byt se šváby :-/

  pac a pusu

  C.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si taky myslím, že to je hodně hezká částka za takový výlet! Jo, kdyby to bylo s ubytkem, tak by se to navýšilo, minimálně o 2000 (hledala jsem nějaké airbnb ubytko). Taky nabízím bydlení, a byly jsme spokojené. POvykládáme v sobotu, těším se! ;-)

   Vymazat
 2. Velice zajímavé s tím bydlením! To jsem neznala. Já bych se toho obávala.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za příspěvek a těším se na Tvou další návštěvu! ♥