úterý 8. července 2014

Když to jde jednoduše, uděláme to složitě

Moje první hledání bydlení bylo v klidu. Prostě jsem si na netu našla byt, zavolala, prohlídla, nevzala. Prošla jsem asi 5 bytů, než jsem objevila něco, co se mi líbí. Vzala jsem. V pohodě, složená kauce, předání bytu. Rychlovka a žádný problém.

Na druhé stěhování jsem měla spoustu času. Tak jo. Opakujeme zaběhnutý postup. Najít na netu, zavolat, prohlídnout, vzít/nevzít. 

Makléřka přifičela v autě, které sotva funělo, s rezavým kufrem, oblečená v minisukni, a se zpožděním. A nepodala mi ruku. Z předchozích zkušeností jsem zvyklá na větší serióznost. Když promluví, je jako kulomet. No dobrá.
Tak tohle je luxus oproti tomu, co jsem viděla. [zdroj]
První byt byl hrozný, beze srandy. Plechová kuchyň. Kdyby aspoň bílá, ale potapetovaná hnusnou tapetou. Cigaretový smrad všude okolo. Špatně a na červeno vymalovaný pokoj. Koberec nasáklý kouřem. Až se bojím uvažovat nad tím, k čemu se ten byt využíval. Přes dveře se očividně někdo snažil dostat bez klíčů, doufejme, že se mu to nepodařilo. Nebo že už si nepamatuje adresu, aby to zkusil znovu.

A majitelka bytu? Paní v letech. Vypadá jako klasická panička, která neví, co s penězi a nakupuje reality (o které se vzápětí moc dobře nestará). Dohoda o ceně s ní byla taky na úrovni:

"Kolik byste si představovala za ten byt?"
"No víte to je těžké, to máte vodu, teplou vodu, ta se pořád zdražuje, ..." never ending story o červené punčošce.
Čarodějnice jsou pořád mezi námi [zdroj]
Ženská toho nakecá, až mě z těch jejich monologů začíná bolet hlava. Pakujem se, tohle nemá cenu. A ten zaplivaný sporák bych stejně čistila roky. Nemluvě o té kuchyni, fuj.

Tak jo. S makléřkou se domluvíme, že se mrkne po dalších. Bohužel jsem si vybrala lokalitu, která je žádaná, a cenu, která je těžko dostupná.

Druhý byt. Pecka. Kuchyň vypadá jako u lidí, celý být je vymalovaný na bílo. Super! Klidná lokalita, sice na MHD to chvíli trvá, ale za to je hned za rohem bazén. A vyfoukl mi ho páreček hrdliček, damn it!

Makléřka slibuje, že bude hledat dál. Ale termín vystěhování se blíží, a já nechci vystěhovat všechen svůj majetek na ulici a čekat. Pro jistotu mě makléřka uklidňuje, že v blízkém ghettu jsou poloprázdné věžáky. Jsme si asi nerozumněly paní, do věžáku mě nedostane ani párem volů.

Termín se blíží a blíži. To snad ani není možné, ti lidi ty byty snad žerou, že zrovna nic není? I když ten první byt přece nebyl tak špatný. Kdyby se vyměnila kuchyň. A vymalovala se ta bordelová červená. A vyhodil koberec. A celý byt na chvíli ponořil do sava.

Zaujímám pozici vyjednávání. Makléřka si klepe na čelo, jestli mi náhodou nehrabe. Přesto se snaží dohodnout se s paničkou, abych přijala. Kupodivu ženská přistoupila na moje podmínky, YES! Vymění kuchyň, nájem bude podle mého, víceméně.

A tak jsem se přestěhovala do bytu, který neměl 14 dní po nastěhování kuchyň. Trvalo mi dva dny přemalovat tu odpornou červenou v pokoji a dát dlažičky za kuchňskou linkou do pucu, aby to vypadalo jakž takž. Sporák trval snad nejdéle, a do trouby bych si ani ponožky sušit nedala, bohudík za remosku.

Co z toho vyplývá? Když jde něco jednoduše, vyberu si tu nejtěžší možnou cestu. Protože jinak by mě ten život nebavil. Musím překonávat obtíže a lidskou blbost (a hlavně tu svou, že ano), abych byla spokojená (což stejně nikdy nebudu, přece jen jsem ženská!).

Co Vy, máte nějaké zkušenosti se sháněním Vašich příbytků? Taky si raději vybíráte těžší cesty, aby jste se nenudili nebo máte raději, když jde všechno jako po másle?

19 komentářů:

 1. Shánění příbytku jsem zažila dvakrát - poprvé jako student hledající s přítelem podnájem a podruhé jsme s přítelem hledali byt už ke koupi. Vtipnější bylo to hledání podnájmu, měli jsme na to strašně málo času (asi 5 dnů), tak jsme obešli všechno, co podle inzerátu aspoň trochu šlo. Realita byla ovšem skoro vždycky jiná, v mém pomyslném žebříčku vede paní, která se pořád strachovala, že budu často vařit (WTF???), na druhém místě je paní, jejíž byt páchl kočičincema a v celém zařízeném bytě nebyl stůl (pro studenty jak dělané) a internet zajišťoval zazděný kabel v obýváku dlouhý 20 cm trčící ze zdi těsně u země (takže u počítače bych mohla leda ležet a ještě bychom se u toho káblíku museli střídat), a na třetím místě je byt s totálně plesnivou kuchyní a volným kamrlíčkem, kam se vešly jen ty dvě postele, skříň ani stůl už ne. Nakonec jsme bydlení našli a byli jsme tam moc rádi :) ale stálo nás to strašné nervy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D:D Tak to jsi mě fakt překonala, obavy o časté vaření.. :D To je fakt peklo. No a kočičnce? To je taky super věc, to už člověk nikdy nedostane z nábytku. Tak jsem ráda, že se nakonec povedlo vybrat ;)

   Vymazat
 2. Waw Klárí, pro to mám výraz svých dcer - hustá story :-D. Ufff, obdivuji Tě, žes nakonec vzala ten "šílený" byt hm, mě by ta červená odradila každopádně :-D, no hnusná kuchyň ale více.... ale jak je vidět, když si dáš podmínky tak najednou všecko jde...ovšem ukazovat hnusnej zakouřenej byt? Jako promiň to je trh s realitami? No já žiju asi ve "vysněném světě" sice jde polovina mého platu na náklady na byt a hypotéku, ale žiju ve svým - už dlouho a stěhovat se nemíním - nikdy :-). proto obdivuji všecky mladé, co jsou schopni fungovat ve složitém světě nájmů atd....Ovšem abych nekecala, jsem přesně ten typ co si vybere tu složitější cestu - jsem přece inteligent, tak se s tím porvu ne? možná i proto platím tolik peněz !-)))...Tak hlavně ať se ti v bytě líbí a přeneseš do něho svoje já :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Marcelko :) No přesně tak, jsem inteligent, tak to zvládnu! Já jsem právě ve fázi, kdy se stěhováním počítám, i když bych teď ráda chvíli bydlela na stejném místě (dva roky plánuju určitě :D). Trh s realitama v Ově je docela pecka, co si budeme povídat.

   Vymazat
 3. Jéééé, není dneska zbytečný platit zbytečně realitkám? :) Gratuluju k bytu, chci vidět fotky! :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujiii :) Ono záleží. Samozřejmě jsem hledala nějaký byt na serverech bez realitky, ale bohužel zrovna nebylo nic k mání (minule se mi to povedlo, takže jsem ušetřila). A když už bylo, tak s vysokým nájmem (a když to vezmeš kolem a kolem, tak bych více zaplatila na tom nájmu než na jednorázovém poplatku pro realitku). Ale uznávám, někdy se dá natrefit dobře ;) Fotky zatím nejsou, ale až budou, určitě je uvidíš ;)

   Vymazat
 4. Také bych ráda viděla fotky :-) Jinak ono ve finále můžeš být ráda, že ten byt byl aspoň zařízený :-D Já měla "štěstí" na byty, kde byla maximálně tak vana, pračka a postel. Realitní makléřka mi řekla, že v dnešní době přece nikdo nebude používat nábytek po nikom cizím a že je to hnus.
  Tak jsem se vrátila domů...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozoor, tak to nee :) Vybavení si vozím s sebou - není toho moc, ale je to moje, tenhle byt (i předchozí) byly úplně prázdné. Abych pravdu řekla, asi bych taky moc nechtěla vybavení po někom. Hlavně teda postel, gauč a tak. Nikdy nevíš, co je to za čuňata :-D

   Vymazat
  2. To jo, postel chápu, ale pochybuju, že si někdo vozí s sebou vlastní stůl nebo kuchyňskou linku :-D

   Vymazat
 5. Ten život prostě neni nuda :-D A co se tvého bydlení týče tak to je samá dobrá storka :-D
  Hlavně že už bydlíš! :-)
  Já si taky vybírám ty nejtěžší možné cesty, takže se fakt těším, až bydlení budu hledat já. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba budeš mít větší štěstí na byty, nebo osoby, které TI budou byt poskytovat :) Naštěstí máš ještě dost času, než to začneš řešit :))

   Vymazat
 6. Ve tvém příběhu se celkem vidím. Před 3 lety jsme s přítelem hledali byt a u jednoho jsme byli už před podpisem smlouvy a pán si to rozmyslel a nechtěl ho nakonec pronajmout. Takže po celém tom hledání, kdy nám už nezbýval čas jsme skončili v pidi garsonce bez sporáku, kde bývalá nájemnice byla čuně a měla tu psa, který čůral do koberce.Ten jsem několikrát čistila Vanishem, octem a já nevím čím vším aby tak nesmrděl. No, po těch 3 letech už nic díkybohu necítím a bosou nohou na něj odmítám šlápnout. =D Díkybohu se za týden už stěhujeme do svého a na tento byt už budeme nejspíš vzpomínat jen se smíchem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přístup toho pána je přesně to, co člověk potřebuje, když mu zbývá týden do stěhování. Tak přeji ať se Ti v novém bytě líbí a ať máš čistý koberec :))

   Vymazat
 7. No jo, je to legrace. Loni jsme taky hledali byt, našli, je to tu fajn... Ale někdy je s domácími docela legrace (první věc, hned po organizačních věcech, kterou nám řekli, byla omluva, že mají vlčáka, a jelikož oni bydlí nad námi, tak když je horko, pes si lehne na parkety a jakoby tak někdy žuchne, tak jestli by nám to vadilo, tak neví, co s tím... :D A celou zimu nám říkali, že kdyby nám byla zima, máme si zatopit... :D No, legrace.
  Moc se těším, až budeme byt kupovat, to bude teprve sranda... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Samé lepší řešení :D Záleží, jak to topení mysleli, jestli stačí jen pootočit kohoutkem nebo jestli musíš jít přikládat do kotle :D

   Vymazat
 8. Hahá, to jsi mě krásně postrašila :) na podzim se do stěhování chystáme taky :-) v oboru realit jsem chvíli pracovala (nemyslím tím realitky jako takové) a když bych potkala tvou agentku, asi bych radši hledala na vlastní pěst. Jsem ráda, že ti to nakonec dobře dopadlo - přeci jen, co si sám neuděláš, to nemáš :-P

  Ať se ti hezky bydlí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, snad už to bude okej :) A držím palce, aby Vám šlo hledání bytu lépe :)

   Vymazat
 9. Ja ted koukam na byty, ale fakt jen koukam. Sama bych ho asi neutahla a sama ani bydlet asi nechci. Platit desitku za to, ze prijdu do prazdneho bytu se vyspat. Sice me to doma depta, ale pockam si kdyztak na bydleni s pritelem, pokud se k tomu uz konecne odhodla :D Byty jsou drahy a to i pomerne mini nebo je to dira :D
  Giveaway

  OdpovědětVymazat
 10. Sťahovala som sa niekoľkokrát a nebola to sranda. Vlastne teraz už aj je, lenže to ma ešte nejaké to sťahovanie čaká. Bola som už v podobnej situácii, keď som sa musela náhle vysťahovať a byt, s ktorým som rátala, zrazu obsadil niekto "lepší". Nový byt som našla cez známeho známej známeho doslova v poslednej minúte :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za příspěvek a těším se na Tvou další návštěvu! ♥