neděle 6. dubna 2014

Boj proti lenoře dnešní doby

Informací je okolo spousta. Televize, časopisy, internet,... Všude nám říkají, co dělat, abychom se cítili lépe, a co bychom naopak dělat neměli. Jakože výplach ze všech stran. Přesto to vypadá, že to nikoho nezajímá...
[zdroj]
...protože pořád se někde válejí odpadky (podél silnic, ve městech). Frajerka na jehlách dokouří žváro a zahodí jej na zem a rozdrtí platformou. A připadá si jako Sandy z Pomády. Prázdný koš tři metry od ní by jí kopnul, kdyby mohl (obdivuji svého známého, který při každodenní procházce se svým chlupáčem bere odpadkový pytel a sbírá tento nepořádek z lesů a luk)

...protože se pořád vyhazují zbytky. A ne jen v domácnostech. Z brigády v supermarketu vím, že pytlík s pomeranči, kde je jeden kus nepoživatelný se vyhazuje celý pytlík. Denně se tak z jednoho velkého supermarketu vyhazuje vlečka pečiva a vlečka zeleniny (palec nahoru nejmenovanému supermarketu, který alespoň tyhle zbytky odváží do Zoo, aby se zvířátka poměla).

...protože se příroda stává neplodnou. Díky HA, kterou každý gynekolog předepisuje jak na běžícím páse. I jen kvůli pupínkům. Chápu, že v dnešním světě je třeba si těhotenství "hlídat", aby to člověk někam dotáhl, ale všichni víme, že to jde i méně invazivní metodou. Jen to není tak pohodlné, jako zobat lentilky každý večer.

...protože pořád vidím auta, která mají pouze jednoho pasažéra. A znám tolik lidí, kteří jsou natolik líní, aby se domluvili se známým aby jeli spolu (tak jo, když on by muset vstávat o půl hoďky dříve, že jo). Ale zase to je jen jedna propálená nafta. Takže ušetříte oba, a ještě můžete mít dobrý pocit. Nebo se projít na MHD a těch pár zastávek do práce si odtrpět (Já teda cestováním v mhd trpím, měli by tento druh fóbie pojmenovat!). A v letních měsících obsednout kolo. (chápu, tohle nejde praktikovat u všech)

Kill me please!
...protože zdravé výživy pořád zejí prázdnotou, kdežto mekáče jsou plné. Asopoň u nás. A dám ruku do ohně za to, že domácí burger má mnohem lepší chuť. A lepší výživovou hodnotu. Nemluvě o tom, že na zdravý burger si moucha klidně sedne (kdo viděl film SuperSize Me chápe, kdo ne, doporučuji zhlédnout)

Můj názor je ten, že je to pouze naše vrozená lidská lenost. Proč vlastně třídit odpad, když díky tomu budu muset mít více košů, a budu muset hledat barevné popelnice. Proč si udělat domácí burger, když ho mám rychleji koupený za pár šušní? Proč uvažovat nad tím, co si patlám na obličej, když v reklamě to vychvalovali?

Moralizování by mi šlo, co? Tak aspoň pár věcí, díky kterým se snažím být o něco méně invazivní k přírodě:
 • I v drogérce se dá koupit přírodní kosmetika, která nemusí být drahá (Ne všechny kousky jsou výhra, občas je třeba mrknout na recenze - Alverde, Alterra)
 • Moje zubní pasty už se taky posunuly do ekologické říše.
 • Za hygienické prostředky už neutrácím (a neodhazuji spoustu vaty),a ač to pro spoustu zní podivně, kalíšek je fakt vynález.
 • Snažím se jíst sezónní zeleninu a ovoce. A většinou se mi poštěstí i to, že to je bio od zahrádkářů z mého rodného městečka (a ve městě se bohudík rozšířily farmářské trhy). Domácí vajíčka se ke mě taky dostávají z rodného městečka, a když ne, bio slepice mají mé sympatie. (U masa jsem rezignovala, téměř jsem jej přestala jíst)
 • Na odličování používám mořskou houbičku (díky S.!) a produkuji tím mnohem méně odpadu (o tom jak jsem se do houbičky zamilovala zase jindy)
 • Pro čistou domácnost jsem si vybrala jako klíčového pomocníka lehce přístupný a odbouratelný čistič. Je to pan Ocet. Myji s ním okna, ledničku, koupelnu. (Na záchod jsem jej zatím nevzala, tam to chce přece jen těžší kalibr a to eko wc kachnu Frosch, která je dostupná v dm)
Ostatní věci, jako je třeba třídění odpadu (šokovalo zjištění, že na některých vesnicích nejsou kontejnery na tříděný odpad!), nošení si do obchodu látkové tašky, a podobné, mi přijde jako samozřejmost dnešní doby a zbytečné sáhodlouze vypisovat. 

Malá ochutnávka
Vyhlasme lenoře válku, a žijme zdravěji, přemýšlejme o tom, co po sobě zanecháváme. Mysleme na to, jaký dopad má na ostatní naše upřímnost a naše jednání. Pokud mezi sebou budeme jednat na rovinu, nebudeme se muset za své jednání stydět. Mezi jednání může být započítáváno cokoliv, co děláme každý den - jídlo, vyprodukovaný odpad, to v čem pereme, jak se chováme k lidem okolo nás (ať už v supermarketu nebo mezi blízkými). Zkusme být trochu více LOHAS!24 komentářů:

 1. Co se týče první části článku, tak naprosto souhlasím. Bohužel v praxi jsem se nedostala ještě tak daleko jako ty, ale můžu upřímně říct, že se vážně snažím. Odpad doma třídíme už pěknou řádku let (a i u nás na vesnici se 60 obyvateli nějaké barevné kontejnery máme :-) Sice ne všechny, ale ty základní ano.), jsem šetřivá, co se týče energií a vůbec celkově šetřivá - jen tak něco nevyhodím, ať je to oblečení, kosmetika nebo jídlo.
  Každopádně super článek - palec hore :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že vesnice, o které mluvím je vyjímkou.Jen tak dále, díky! ;)

   Vymazat
 2. :) krásný článek, začínám uvažovat o tý mořský houbičce je fakt že tamponku spotřebuju mraky, jinak u nás začínáme kupovat eko jar, už jsme měli eko aviváž a příště už bude mít i prášek na praní (u nás spíše gel)
  pastu používáme už několik měsíců a začalo to že jsme začali používat přírodní kosmetiku
  šampony,sprcháče... až po dekorativku, snažíme se nakupovat více ve zdravých výživách (já musím ptž jsem veganka)
  jinak chci se zeptat ty používáš HA? když o tom tak píšeš?
  z naší rodiny (já, mamka ani ségra ji nebereme) celkově k tomu mám negativní postoj a moje máma je dokonce alergická na HA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Houbičku si určitě zamiluješ taky, já tomu nevěřila, že z ní budu tak nadšená.
   HA neužívám. Ve svých pubertálních létech jsem k ní na chvíli sklouzla, ale vzápětí ji vysadila. Takže ji znám i z její temné stránky, a nejsem na to vůbec pyšná. Komu můžu radím, aby se jí vyhýbal.
   Chválím za to, jak se v rodince snažíte ;)

   Vymazat
 3. Snad to vezmeš6. dubna 2014 16:26

  Příliš naivní a takové jakési nedospělé a LOHASově stádovité. Hloupé.
  Jasně, nikdy nic nevyhazuuješ, neupuješ si zbytečnosti.
  Palec nahoru NEJMENOVANÉMU spuermarketu? Jo, někdo je dobrej, tak proč ho jmenovat, že?
  Jojo, kolo do doby než tě někdo srazí a budeš mít v lepším případě doživotní následky.
  Super Size Me, Doba jedová, Ve rtěnce je olovo.. Bu bubububu. V Mekáči aspoň víš, co jíš. A že by se tam nedalo zdravě? Dá.
  - něco méně invazivní k přírodě: I v drogérce se dá koupit přírodní kosmetika, která nemusí být drahá.
  To je asi jako napsat být hodný ke zvířátkům, i v řeznictví se dá koupit bio prase. Z čeho se asi tak ta přírodní kosmetika vyrábí. Z přírody, že? Jéé, překvapení. Máme tolik rostlinek, abychom ji ničili? Však vyrostou možná nové, že? Přírodní kosmetika se netestuje, nevyrábí v továrnách? Jéé, výrábí, co? %)

  Souhlasím snad jen s tím octem a sezónní zeleninou, ačkoliv v celkovém kontextu toho, co já, i TY děláme, že se musíme nějak dopravovat, že se musíme oblékat a xxxx číňanů ročně zemře při barvení oblečení a celkově práci v nevyhovujících podmínkách, a kolik toho máš Made in China, viď? A že musíme někde nakoupit, atd., atd. je to vpodstatě směšný, promiň. :) Ale je dobrý si na tom uděla kšefte, hezky uděláme stádovitou LOHAS stránku, hned si na ní vrzneme e-shop se super bio výrobky a naivní slípky to roznesou po blozích, spolupráce je dobrá, že a je to.
  Tak ti nevím.

  -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, a proto je lepší nedělat vůbec nic, že? :-D Abychom náhodou nebyli až moc akční a stádovití.

   Vymazat
  2. Boože to byl zase inteligent!! Netřeba snad komentovat, tohle rýpání nemá hlavu ani patu! Článek je pěkné shrnuté vlastních názorů a postojí, a všichni kdo se aspoň malinko zamýšlí a vybírají si jsou podlě LOHAS :) A jsem za ně ráda.

   Vymazat
  3. Snad to vezmeš: Díky za Tvůj názor. I kdyby tohle měl způsob, jak se nad tím problém zamyslíš, je to krok dopředu. Myslím, že rozepisovat se k jednotlivým bodům myslím netřeba, každý to vidíme trošku jinak. Každý, kdo o tom uvažuje se snaží nějak se přidat a nežít tak úplně pohodlně. LOHAS není o tom, jít bydlet na samotu do hor, a žít tam sám na sebe, ale přemýšlet o tom, co děláme v každodenním životě a jak by se to dalo vylepšit.

   Vymazat
  4. musím mít jen jednu poznámku k bio praseti, ok je fajn že ho nekrmí sračkama, ale stejně ho nakonec zabijí abychom si MY mohli pochutnat na jeho mase, a už to nemá nic společného na to, že to máme k přežití (ne nemáme je to jen chutová záležitost) pokud se někdo ocitne bez prostředků v divočině a proběhne tam králík a má hlad, ok, ale to že se někdo spe masem několikrát týdně at už bio nebo nebio se mi příčí!
   a v mekáči se opravdu nedá jíst zdravě, zatím jsem neviděla snad salát do kterýho by nekydli dresink :)

   Vymazat
  5. PS: jak říkají komentáře výše, lepší aby dělal každý něco málo než se na to zcela vysral..
   a kdyžuž mluvíš o číně a výrobě věcí (o kt vím také) vsadím se že i ty nějaké věci z číny máš :)
   a vsadím se kdyby každý měl na to aby si dopřál kvalitnější kousky tak jich bude mít plnou skřín.. :) ale je to sporné, taky bych žádnou tu chemicky na stříkanou věc nechtěla mít, bohužel takové ve skříni taky mám...

   Vymazat
 4. Souhlasím, avšak mám nutkavou potřebu vyjádřit se k antikoncepci - sama vím, jakej je nápor na sebevědomí nemít čistou pleť. Proto pokud HA neohrožuje zdraví slečny, jsem klidně po napsání prášků jen kvůli beďarům :) (ale sama bych antinu radši nebrala).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že nápor to je, a z vlastních zkušeností mluvit nemůžu. Pleť mi nedělala nikdy extra problémy (bohudík), ale i tak toto nepodporuju (pořád doufám v to, že o jde i jinak než přes HA - a mému bratrovi se snažím pomoct přírodkou, jelikož na to trpí. Nejsem stoprocentně úspěšná, ale je to o poznání lepší ;))

   Vymazat
  2. Já na to beru léky z kožního, který předepíšou jen když bereš antikoncepci, protože to 100% poškozuje plod. To si nevybereš :)) (a ano, vyzkoušela jsem od svejch cca 11 let fakt všechno).

   Vymazat
 5. Snad to vezmeš6. dubna 2014 16:28

  Mimochodem, recyklace vaty, plastů, apod. sloužící k výrobě ledascčeho co se znovuupotřebí nebo to zejm. v afrických zemích je pro obyvatele defacto nutné k přežití jsi ještě neslyšela?
  Fakt je to moc černobílý na mě, sorry.

  OdpovědětVymazat
 6. Hezký článek :) Taky myslím, že se všude plýtvá! Já se snažím spotřebovávat všechno. Samozřejmě mi někdy něco v lednici zůstane, ale stejnak se snažím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky ;) Šikula, mě vždycky dokázalo rozčílit, když se u rodinky mého bývalého nezřízeně nakupovalo jídlo, a pak se nezřízeně vyhazovalo.

   Vymazat
 7. Moc hezký článek a hlavně uvažuju nad těmi mořskými houbičkami - zrovna nedávno jsem na ně narazila a říkala jsem si, jestli to bude k něčemu opravdu dobré :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Určitě houbičky vyzkoušej, myslím, že nebudeš litovat. ;)

   Vymazat
 8. Vyjadrim sa ti tu len k tym autam lebo mas pravdu zo vsetkym ale auta ma extremne vytacaju..ked idem domov v zapche a sedim v autobuse a pozeram sa von oknom vidim desiatky aut a 80% percent z nich je ze jeden sofer..to je vazne hrozne, ale je to aj o tom, ze ludia su neochotny, nechce sa im pomahat a nez by mali robit mensiu zachadzku hoc aj za benzin tak radsej sa budu pozerat ako ides autobusom. SI vezmi, ze moj kolega ma firemne auto- neplati benzin a byva ulicu odomna. Kazde rano chodime na isty cas a ani raz ho nenapadne opytat sa ho ci nechcem chodit s nim. Ja by som kludne dosla aj k nemu domov, ale on nie. ved je to jeho auto, preco by mal..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle mě taky neuvěřitelně vytáčí. Bohužel s tímhle asi sama nic neuděláš, ale je chvályhodné, že Ty přetrpíš tu cestu v mhd ;)

   Vymazat
 9. Tenhle článek mi vážně udělal radost..:) Už nějaký ten pátek se snažím být taky tak nějak víc LOHAS..:) Tvůj názor na celou věc se mi moc líbí a podepsala bych se pod něj. :) Super článek! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsi zlatá :) A chválím Tvé LOHAS snažení :)

   Vymazat

Děkuji moc za příspěvek a těším se na Tvou další návštěvu! ♥