úterý 18. června 2013

Think Green!

Dneska bych tady pro Vás měla článek o tom, jak se chovat k přírodě, abychom k ní byli alespoň trochu šetrní.
Zabýváte se tímto tématem?
Myslím, že v dnešní době to je docela diskutované téma, které řeší většina z nás. Ale bohužel vím, že i v dnešní době se stále najdou lidé, kteří hodí pet lahev do pece, a je jim úplně jedno, jestli to znečišťuje vzduch nebo ne.
Já se musím přiznat, že vyhledávám články na internetu, co s tím dělat, jak se chovat a jak být šetrný. Můžu říct, že mě to baví, a nezabírá mi to ani moc času navíc. A hlavně, ten dobrý pocit, že to jen tak neflákám.


Tak to zkusíme trošku shrnout:
Třiďte odpad.
 K čemu? Když vyhodíte petku do kontejneru s papírem, zatopíte si tím přímo pod nosem, a vy budete čichat smog. A pokud ne, narušíte ozón.(Kterým pak prochází více UV záření, a vy se snáze spálíte, a v tom horším případě můžete onemocnět vážnějším onemocněním)
Ve spoustě menších městech byla zavedena vychytávka. Každá domácnost(klidně i každý člen domácnosti), si zašel na úřad, dostal specifický kód, který potom lepil na pytle s plastem, které potom na technických službách zvážili, a za 1 kg strhli asi 5 Kč z celkového ročního poplatku za popelnice. Takže ve finále to může dopadnout tak, že ušetříte více než 750,- za rok. Krása!

Omezte spotřebu PET lahví. 
Proč si kupovat každý den lahev s vodou? Nestačí si koupit jednu láhev na začátku týdne, a zbytek týdne dopouštět z kohoutku? Pokud musíte mít bublinkovou vodu, co takhle sifón?(nebo moderní soda stream)
Jezděte MHD. Pro většinu lidí přirozená věc, ale znám spousty lidí, kteří by do autobusu nesedli, a radši obětují dvojnásobnou cenu za jízdu, než by tomu bylo u MHD. Je to smutné, že tak spousta lidí přemýšlí.

Perte s rozumem.
Proč prát oblečení nutně na čtyřicítku? Pokud není oblečení moc špinavé, nastavte na pračce jednoduchý program se sníženou teplotou, a ušetříte energii, i oblečení, které díky šetrnému praní vydrží déle. Samozřejmostí je plná pračka, aby jste nepoužili více vody než je nutné, ale novější pračky si už prádlo samy zváží, a podle toho napustí vodu.

Zkuste změnit čistící prostředky a kosmetiku.
Perte v prací prostředcích bez fosfátu, pořiďte si univerzální pomerančový čistič, a vůbec, v dnešní době je tolik výrobků šetrným k životnímu prostředí a ani už nestojí majlant.
Kosmetikou, kterou netestují výrobci na zvířatech taky nic nezkazíte. A co teprve ty výrobky, které neobsahují ropné produkty a jejich deriváty.

Nuťte  tyhle věci dělat vaši rodinu.
Bude Vás za to nenávidět, nebo milovat. Všichni okolo mě mají zakázáno odhazovat papírky okolo sebe, a když jsem mamce nabídla, že jí budu kupovat lepší prací přípravky a kosmetiku z města, taky souhlasila, a ještě si mlaská, že jsou fakt super:-)

Co si o tom myslíte Vy? Děláte něco z toho? Máte nějaké další tipy, jak být "zelenější"?


5 komentářů:

 1. Super článek! Tímto tématem se taky zabývám :) a možná to chci dělat i po dokončení školy.. Všechny tvoje tipy jsou dobré, některé praktikuju víc, některé míň..zaujaly mě to snížení poplatky za popelnice..to je dobrá motivace pro lidi. A kosmetiku netestovanou na zvířatech si vždycky vyberu radši :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Motivace to je fakt dobrá. Kdyby to zavedli ve většině vesnic, možná by lidi nepálila plasty(bohužel to fakt dělají). Chceš jít na výšku na Ochranu životního prostředí, nebo tak něco, jo?

   Vymazat
  2. Tak teď už to jen zavést všude na venkově :). Právě přemýšlím, že po dokončení výšky bych se ochraně ŽP možná chtěla věnovat pracovně :)

   Vymazat
 2. Hi! I would like to invite you to join my new giveaway and win a pair of glasses from Firmoo.com! :)) Visit me soon!

  http://victoria-coeurdor.blogspot.com/2013/06/new-firmoo-giveaway-win-pair-of.html

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za příspěvek a těším se na Tvou další návštěvu! ♥